Підгірці

Підгірці круті, що краєвиди, що палац і дійсно одна з головних туристичних принад України, яку все ніяк не можу реставрувати.

Фантастичний палац у Підгірцях було зведено в 1641 році на землях Станіслава Конєцпольского. Біля замку було розбито парк, в якому були фонтани, басейни і багато статуй, але в 1648 під час штурму замку козаки все це знищили, хоча замку пощастило – він вцілів.

В 1718 році палац купив великий коронний гетьман Станілсав Матеуш Жевуський. Жевуські добудували третій поверх, в якому облаштували театр. В театрі грали п”єси написані Вацлавом Жевуським, сином гетьмана:


Після смерті Вацлва Жевуського його син Северин влаштував аукціон (1782), на якому вирішив продати майно замку, а саме колекцію порцеляни, срібла і зброї. Покрівлю даху він теж продав, тому декілька десятків років палац стояв без даху. Лише в 1831 його син Леон повернув палацу дах:


в 1865 році Леон Жевуський продає маєток з усіма його багатствами родині Сангушський, які володіли ним аж до 1939 року. Нащастя Перша світова війна не зачепила палац, але трьома “ходками” частина місцевих скарбів була вивезена до Польщі. В 1939 році Роман Сангушко втік разом з підгірськими цінностями аж до Бразилії.

Під час Другої світової палацу знову пощастило – він вцілів. Після того як пішли німці тут планували відкрити музей, але протитуберкульозний санаторій виявився для владид рад більше привабливий. В 1956 році тут сталась сильна пожежа, але маєток відновили. Санаторій діяв аж до 1997 році, коли його нарешті вирішили перетворити в музей і поставили на багаторічний ремонт.

На кошти Вацлава Жевуського в 1766 році був збудований костел Свяого Іосифа: