Мцхета

Мцхета це невеличке містечко біля Тбілісі. Історія в містечка дуже давня і починається вона з другої половин першого тисячоліття до нашої ери. Мцхета була першої столицею Грузії аж до V cстоліття нашої ери, коли цар Вахтанг Горгасалі вирішив зробити головним містом свого царства Тбілісі.
Мабуть, одне з найбільш популярних фото з Грузії. Вид на Мцхету та на злиття річок Арагви і Кури:

mtskheta

Цей чудовий краєвид відкривається з гори, на якій стоїть храм Джварі (Храм Хреста). Побудований він був десь в 590-604 роках н. е. (!!!).

mtskheta_khram_Dzhvari

Після хрещення Грузії, свята Ніна поставила тут, на горі, перший християнський хрест. До речі, в Грузії хрест свій, особливий. За легендою свята Ніна зробила його сама з виноградної лози і свого волосся, після того як побачила у сні Богородицю:
mtskheta_khram_Dzhvari

Краєвиди тут фантастичні з усіх боків:
mtskheta_khram_Dzhvari

Коли ми приїхали сюди, тут був дуже сильний вітер. Спокійно встояти на одному місці було нереально.
Крім храму, є тут ще і руїни, скоріше за все, церкви чи монастиря, який був тут до будівництва Джварі:
mtskheta_khram_Dzhvari

В 2004 році Храм Хреста був внесений до списку пам’яток, яким загрожує знищення, але в 2007 році, після реставраційних робіт, його звідти прибрали і слава Богу )

Інша туристична принада містечка це найголовніший храм Грузії – Светицховелі (Животворящий стовб). Храм було побудовано в 1010 році (!!!)
mtskheta_khram_Dzhvari

Згідно легенди, один з солдатів привіз з Єрусалиму хітон Христа. Його сестра доторкнулась до хітону і померла. ЇЇ похвали з хітоном і на могилі виріс кедр. Перший християнський правитель Грузії Міріан вирішив побудувати тут храм, тому зрубав кедр, а з нього зробив сім колон, які стали основою животворного стовпа. В цьому храмі священники справляють службу не до вівтаря, а до цього стовпа:
mtskheta_Svetytskhoveli_khram

Фреска на які зображено історія людства, а ось в правому верхньому куті мало бути зображено майбутнє, але чомусь ця частина не зберіглась:
mtskheta_Svetytskhoveli_khram

А якщо ще уважніше подивитись, то можна помітити знаки зодіаку, що взагалі дивно, адже Церква виступає проти усіляких гороскопів. Більшість фресок в храмі датуються XV століттям:

В XVIII столітті цар Іраклій II побудував навколо храму мур:
mtskheta_Svetytskhoveli_khram

Дзвіниця збудована в XI столітті:
mtskheta_Svetytskhoveli_khram0

Краєвиди Мцхети:
mtskhet

Поліція Мцхети:
mtskhet

Гранат Мцхети, яка для киянина, то просто магія якась. Гранат на дереві, а не на ятці в магазині 🙂
mtskhet